Zarobki europosłów


Od momentu inauguracji nowo wybranych członków Parlamentu Europejskiego, a zatem od lipca 2009 roku, wejdzie w życie nowy statut europosła. Wszyscy eurodeputowani, bez wyjątku, otrzymają wynagrodzenie oparte na jednolitych, całkiem nowych zasadach.
Dotąd europosłowie z różnych krajów otrzymywali pensje różnej wysokości. Podstawą do naliczania wynagrodzenia była pensja sędziego Trybunału Sprawiedliwości kraju, z którego pochodził. Europoseł zarabiał 38,5 procent tej kwoty. Najbogatsi byli Włosi zasiadający w Parlamencie Europejskim, którzy każdego miesiąca zarabiali ponad 12 tyś. euro (ok. 60 tyś. złotych). Najgorszą sytuację mieli Rumuni i Węgrzy. Dostawali zaledwie kilkaset euro miesięcznie. Polacy otrzymywali dotąd ok. 2 tyś. euro (100 tyś. 200 złotych).
Niemcy zmian w wynagrodzeniu nie odczują, bowiem zarobią mniej więcej tyle samo po wejściu w życie nowych przepisów, co do tej pory. Ich wynagrodzenie to ok. 7 tyś. euro brutto (ok. 5,9 tyś. euro na rękę)
Od lipca każdy eurodeputowany zarobi 7,7 tyś. euro miesięcznie (to ok. 35 tyś. złotych). Z tego faktu najbardziej cieszą się zapewne Rumunii i Węgrzy. Powodów do narzekań nie mają także Polacy, których pensja wzrośnie o ponad 5 tyś. euro.
Za każdy przepracowany dzień w Strasburgu czy Brukseli europoseł otrzyma 298 euro diety. Do diety upoważnia podpis na liście obecności na posiedzeniu komisji czy sesji plenarnej. Aby zainkasować swoja dietę w całości eurodeputowany jest zobligowany do uczestnictwa w przynajmniej połowie sesji, na których odbywają się głosowania.
Posłowie Parlamentu Europejskiego otrzymają prócz diety zwroty rachunków za przeloty samolotem w klasie biznesowej i przejazdy pociągiem pierwszej klasy. Zwrócone zostaną im koszty 0,49 euro za każdy przejechany samochodem kilometr. Za maksymalnie 4,148 tyś. euro rocznie mają prawo latać samolotem do innych krajów niż własny oraz otrzymać zwrot kosztów za 24 podniebne podróże w swoim kraju. Dostają też pieniądze na prowadzenie biur -4,202 tys. euro rocznie.
Pozazdrościć.

Tags: ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.