Ciężkie czasy dla aktora teatralnego


W Polsce zarobki aktorów teatralnych są żenująco niskie. Podczas, gdy mówi się o ich wyższości nad aktorami bez kierunkowego wykształcenia znanych z seriali telewizyjnych, pensje aktorów serialowych znaczeni przewyższają zarobki zawodowców pracujących w teatrze.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest ogromny popyt na kulturę masową i postępująca komercjalizacja. Aktor teatralny, z dużym talentem nie wygeneruje takich dochodów, jak mierny aktorzyna, który nie potrafi grać, za to ma śliczną buźkę, seksapil i umie kokietować. No I ma rzesze fanów (widzów). Za godzinę gry na planie serialu dostaje dużo więcej niż aktor, który wystawia poważną sztukę.

Dochodzi do tego kryzys gospodarczy, który uszczupla portfele nas wszystkich. Coraz mniej osób stać na kupno stosunkowo drogich biletów na przedstawienie. Nie ma widzów, nie ma popytu na kulturę wysoką- nie ma spektakli. Odbija się to oczywiście na aktorze, który nie ma dochodu.

Kiedy aktor nie jest obsadzony w sezonie w głównej roli, wówczas jego gaża jest bardzo niska, niekiedy nie przekracza 1 tysiąca złotych. Gdy gra w kilku, czy kilkunastu przedstawieniach w miesiącu, jego sytuacja materialna znacznie się poprawia. Do stawki stałej dochodzi stawika za spektakl.Aktor jest więc uratowany.

Mimo tego, że aktorzy teatralni czują się na scenie jak ryby w wodzie, muszą bardzo często imać się różnych dodatkowych zajęć.
Ci najbardziej popularni i znani dorabiają w serialach, w filmach czy w reklamach. Czasem prowadzą jakieś mniej lub bardziej renomowane uroczystości. Biorą udział w modnych dzisiaj programach telewizyjnych (?Taniec z gwiazdami?, ?Jak oni śpiewają?. Czasem otrzymują propozycje prowadzenia teleturnieju czy programu rozrywkowego.

Dla wielu z nich to upokarzające, bowiem uczyli się wiele lat w szkołach teatralnych, latami szkolili swój warsztat po to, by móc wykonywać swój zawód z pasją i dostawać za to godziwe wynagrodzenie.

Tags: , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.