Zakazane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej


Są sprawy, których nie należy poruszać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Rekruter winien zdawać sobie sprawę, jakich pytań nie wolno, albo przynajmniej nie powinno się zadawać kandydatom. Są to wszystkie pytania związane z planami powiększenia rodziny, wiarą czy stosunkiem do religii kandydata, jego postawami czy poglądami polittycznymi czy orientacją seksualną.
Niestety w wielu przypadkach pytania zakazane pojawiają podczas rozmowy o pracę. Kandydat, aby dobrze wybrnąć z sytuacji, nie powinien oburzać się słysząc nie dozwolone zapytania, ale mądrze i błyskotliwie uniknąć na nie odpowiedzi. Warto, by potraktował pytanie jako test pracodawcy sprawdzający jego umiejętności radzenia sobie ze stresem i przekierował uwagę rozmówcy na inny tor lub kulturalnie odmówił przekazania informacji.

Dzięki temu kandydat zachowa klasę i jednocześnie pokaże, że jest asertywny i nie pozwala sobie na przekraczanie granic. Podkreśli, że praca jest dla niego ważna, ale nie jest w stanie dla niej sprzeniewierzyć swoich zasad i wartości. Da do zrozumienia, że w wykonywaniu obowiązków służbowych liczy się doświadczenie, kompetencje czy kwalifikacje a nie prywatne poglądy czy postawy.

Tags: ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.